Havalı Silah FPS Nedir? Güç ve Hız Rehberi 2026

12-05-2026 20:55
Havalı Silah FPS Nedir? Güç ve Hız Rehberi 2026

Havalı Silah FPS Nedir? Güç ve Hiz Rehberi

FPS, havalı silah dunyaşında en sik karşılaşılan teknik terimdir. Havalı silah fps değeri, silahın ne kadar güçlü olduğunu gösteren temel ölçü birimidir. Bu rehberde FPS'in ne anlama geldigini, nasıl hesaplandigini ve satın alma kararınızı nasıl etkilediğini detaylı olarak açıklıyoruz.

FPS Ne Demek?

FPS (Feet Per Second), saçmanın namludan çıkış hizini ifade eder. Turkce karsiligi "sanıyede fit" olup, 1 FPS = 0.3048 m/s'dir. Ornegin 1000 FPS = 304.8 m/s demektir. Havalı silah fps değeri ne kadar yüksekse, saçma o kadar hızlı ve uzağa gider.

FPS ve Joule (Enerji) İlişkişi

FPS tek başına gücü göstermez. Gerçek vurucu güç, saçma ağırlığı ile hizin birleşiminden ortaya çıkar. Bu değer Joule (J) birimiyle ölçülür:

Formul: Enerji (Joule) = 0.5 x Saçma Ağırlığı (kg) x Hiz (m/s)^2

Ornegin: 0.5 gram (0.0005 kg) saçma ile 305 m/s (1000 FPS) hiz = 23.3 Joule enerji uretir.

Sistem ve Kalibreye Göre FPS Degerleri

Kategori FPS Aralığı m/s Karsiligi Ornek
CO2 Tabanca 300 - 450 FPS 91 - 137 m/s KWC, Umarex, ASG modelleri
Yay-Piston Tüfek 400 - 800 FPS 122 - 244 m/s Giriş seviye tüfekler
PCP Tabanca 450 - 700 FPS 137 - 213 m/s Hatsan Velox
PCP Tüfek (4.5mm) 800 - 1200+ FPS 244 - 366+ m/s Hatsan Blitz
PCP Tüfek (5.5mm) 700 - 1050 FPS 213 - 320 m/s Hatsan PCP serisi
PCP Tüfek (6.35mm) 550 - 900 FPS 168 - 274 m/s Büyük av modelleri

FPS'i Etkileyen Faktorler

  • Saçma Ağırlığı: Ağır saçma = düşük FPS (ancak daha fazla Joule)
  • Namlu Uzunlugu: Uzun namlu genellikle daha yüksek FPS sağlar
  • Hava Basınçi (PCP): Yüksek basınç = yüksek FPS
  • Sıcaklık (CO2): Soğuk hava CO2 basıncıni düşürür, FPS azalır
  • Kalibre: Küçuk kalibre daha yüksek FPS uretir (kalibre rehberimize bakın)

Amaça Göre İdeal FPS Degerleri

Kullanım Amacı Önerilen FPS Açıklama
Hedef Atışi / Plinking 300 - 500 FPS CO2 tabancalar yeterli
Hasat Kontrolu 600 - 800 FPS 5.5mm PCP ile etkili
Küçuk Av 700 - 900 FPS 5.5mm veya 6.35mm PCP
Uzun Menzil 900+ FPS PCP tüfek + kaliteli dürbün
Yarışma / Profesyonel 500 - 600 FPS 4.5mm PCP, isabetlilik önçelikli

Dikkat: Yüksek FPS her zaman daha iyi demek değildir. İsabetlilik, saçma seçimi ve kalibrenin rolunu de goz onunde bulundurun. CO2, PCP ve yay sistemi farklarını inceleyin.

Sıkça Sorulan Sorular

FPS mi Joule mi daha önemli?

Joule gerçek vurucu gücü gösterir; FPS sadece hizi ölçer. Satın alırken her iki değere de bakın. Havalı silah fps değeri yüksek olsa bile hafif saçma ile Joule değeri düşük kalabilir.

1000 FPS güçlü mudur?

4.5mm kalibrede 1000 FPS oldukça güçlüdür ve orta mesafe avcılık için yeterlidir. 5.5mm'de aynı FPS değeri çok daha yüksek Joule uretir.

FPS nasıl ölçülür?

Kronograf (chronograph) cihazı ile ölçülür. Saçma namludan çıkarken kronograftan geçer ve hiz kaydedilir.

Sonuç

Havalı silah fps değeri, alış kararınızda önemli bir göstergedir ancak tek başına yeterli değildir. Kalibre, saçma ağırlığı ve kullanım amacı ile birlikte değerlendirilmelidir. Prizma Av'da CO2'den PCP'ye, tabancadan tüfeğe tüm güç segmentlerinde yüzlerce model mevcuttur.

havalı silah fps, havalı silah fps, havalı silah fps, havalı silah fps, havalı silah fps, havalı silah fps, fps nedir, havalı tabanca fps, pcp fps.
Merhaba! 👋
Sorularınız için bize yazabilirsiniz...
ideasoft e-ticaret paketleri ile hazırlandı.